Koran 3:5 luidt: “Voorwaar, voor Allah is niets verborgen op aarde en niet in de hemel.” Het vers presenteert Allah als absoluut alwetend. Niet alleen grote gebeurtenissen, maar letterlijk alles zou volledig bekend zijn bij God. Op het eerste gezicht klinkt dat als een klassieke eigenschap van een almachtig wezen. Maar juist deze absolute claim roept diepgaande filosofische en morele problemen op.
Het eerste probleem is het verband tussen alwetendheid en verantwoordelijkheid. Als Allah werkelijk alles weet — verleden, heden en toekomst — dan wist Hij vóór de schepping al exact wie zou geloven, wie zou afdwalen en wie uiteindelijk in de hel terecht zou komen. Dat betekent dat het lot van ieder mens in feite al bekend en vaststaand was voordat die persoon geboren werd. Maar hoe kan een mens dan werkelijk vrij zijn? Een systeem waarin God al weet wie eeuwig gestraft zal worden voordat zij bestaan, roept ernstige vragen op over rechtvaardigheid.
Dat probleem wordt nog groter wanneer men de islamitische hel erbij betrekt. Allah schept mensen terwijl Hij vooraf weet dat sommigen zullen eindigen in eeuwige marteling. Niet tijdelijk lijden, maar oneindige straf. Een werkelijk barmhartig wezen zou zo’n werkelijkheid niet creëren. Een mens die bewust een systeem zou ontwerpen waarin miljarden wezens eindeloos lijden terwijl hun lot vooraf bekend is, zouden wij moreel monsterlijk noemen. Religie probeert die intuïtie te neutraliseren door het “goddelijke wijsheid” te noemen.
Daarnaast ondermijnt absolute alwetendheid het idee van een test. De Koran presenteert het leven vaak als beproeving. Maar een test heeft alleen betekenis wanneer de uitkomst werkelijk openligt. Als Allah al volledig weet wat ieder mens zal doen, geloven en kiezen, dan wordt het aardse leven minder een eerlijke test en meer een uitvoering van een reeds bekende uitkomst. Dat maakt menselijke geschiedenis bijna theatraal: God kijkt naar een verhaal waarvan Hij het einde al volledig kent.
Het vers roept ook een moreel probleem op rond goddelijke interventie. Als Allah alles weet — iedere oorlog, verkrachting, hongersnood, ziekte en genocide — waarom grijpt Hij dan zo selectief of helemaal niet in? Religieuze tradities antwoorden vaak dat God een verborgen plan heeft, maar dat lost het morele probleem niet op. Alwetendheid gecombineerd met almacht betekent immers dat Allah niet alleen weet wat er gebeurt, maar ook de macht heeft om het te stoppen.
Er zit bovendien een psychologische dimensie in absolute goddelijke observatie. Het idee dat een bovennatuurlijk wezen iedere gedachte, handeling en intentie voortdurend ziet, creëert een vorm van kosmisch toezicht. Religie presenteert dat als troost of moraal, maar het functioneert ook als permanente controle. De gelovige leeft onder het idee dat niets verborgen blijft voor een absolute autoriteit. Dat mechanisme versterkt gehoorzaamheid en innerlijke discipline.
Het meest problematische aspect van Koran 3:5 is uiteindelijk de combinatie van alwetendheid, schepping en straf. Allah weet alles vooraf, creëert de mens ondanks die kennis, laat sommigen dwalen volgens andere verzen, en straft vervolgens eeuwig voor de uitkomst die Hij al kende vóór hun geboorte. Dat creëert een diepe spanning tussen goddelijke almacht en morele rechtvaardigheid.
Een werkelijk coherente moraal zou vrijheid, verantwoordelijkheid en rechtvaardigheid logisch met elkaar verbinden. Koran 3:5 doet dat niet. Het vers verheft Allahs alwetendheid tot absoluut niveau, maar laat tegelijk onopgeloste problemen achter rond vrije wil, kwaad en eeuwige straf. En precies daarom zien critici hierin niet alleen een religieuze eigenschap van God, maar een fundamenteel filosofisch probleem in het hart van islamitische theologie.
Vragen:
- Als Allah alles vooraf weet, hoe kan de mens werkelijk vrij kiezen?
- Waarom test Allah mensen als Hij de uitkomst al kent?
- Is een test eerlijk wanneer het resultaat vooraf vaststaat?
- Waarom creëert Allah mensen waarvan Hij weet dat zij in de hel eindigen?
- Hoe kan eeuwige straf rechtvaardig zijn binnen een vooraf bekende werkelijkheid?
- Wat betekent verantwoordelijkheid nog als God alle keuzes al kent?
- Kan een mens ooit anders handelen dan wat Allah al wist?
- Waarom zou een barmhartige God bewust een wereld scheppen met eeuwige verdoemenis?
- Is vrije wil werkelijk vrij onder absolute alwetendheid?
- Waarom grijpt Allah niet in bij kwaad dat Hij volledig voorziet?
- Waarom laat Allah genocide, oorlog en misbruik gebeuren terwijl Hij alles weet?
- Wat is het nut van gebed als Allah alles al besloten heeft?
- Waarom worden mensen gestraft voor een toekomst die voor Allah al vastligt?
- Zou een werkelijk rechtvaardige God mensen creëren voor een bekende ondergang?
- Waarom voelt de islamitische “test” soms als een reeds geschreven script?
- Hoe vrij is de mens wanneer zijn lot al vastligt?
- Hoe kan de mens vrij zijn binnen een vaststaand plan?
- Als Allah alles weet, wist Hij dan ook dat religies verdeeld zouden raken?
- Waarom creëert God Satan als Hij vooraf alle gevolgen kent?
- Hoe kan Allah verrast, boos of teleurgesteld zijn als Hij alles al wist?
- Wat blijft er over van morele autonomie onder absolute alwetendheid?
- Kan een menselijke rechter iemand straffen voor een resultaat dat hij zelf heeft ontworpen?
- Waarom creëert Allah überhaupt een wereld waarin eeuwig lijden mogelijk is?
- Is het leven een keuze of een vooraf geschreven script?
- Hoe kan verantwoordelijkheid bestaan binnen een voorbestemde werkelijkheid?
